Népdal és néptánc a refiben
Akárki betér iskolánkba, és a folyósokon sétál, biztos találkozik minden órában olyan jókedvű osztályokkal, ahonnan kicseng az ének, a zene.
Tanárainknak köszönhetően iskolán kívüli tevékenységként is folyik a népi kultúra megismertetése, a kórus, a népdaléneklés, a citera, a néptánc vagy a különböző kézműves foglalkozások. Mindezeknek tanítása az iskolákban az identitás őrzésének egyik alapvető eszköze lehet. A tánc- és az ének tanítása fejleszti a ritmusérzéket, a térérzékelést, a testtartást és a mozgáskoordinációt, amely a mindennapi élet számos területén fontos a tanuló számára. Iskolánk pedagógusai fontosnak tartják, hogy a magyar néptánc és népi kultúra iránti érdeklődést elmélyítsék a gyermekekben és fiatalokban. Ezen tevékenységeken keresztül ismerjék meg hagyományainkat, a magyar nép táncait, a táncok lépésanyagát, énekeit, jellegzetességeit, stílusát.
„Népet csak egészében lehet megismerni, a nép dalát is csak az érti meg igazán, aki ismeri szokásait, ruházatát, ételét…” (Kodály Zoltán).
A néptáncot élővé kell tenni a gyermekek számára, hogy ne csupán koreografált színpadi produkciót tanuljanak, hanem elérjék, hogy a néptánc a gyermekek életformájának részévé válhat. Természetesen ez most nehezebb, mert régen, amikor még organikus élete volt a népi szokásoknak, megvolt és élt a jeles napok sorozata. Akkor mindenki tudta, hogy milyen például a farsangi bál, a betlehemezés, de ma ez teljesen másként működik, de a Szatmárnémeti Református Gimnáziumban vannak, akik még mindezekre megélt élményként emlékeznek, és igyekeznek átadni a jövő generációinak. Ebben segített az idei esztendőben Magyarország Kormánya Csoóri Sándor Program, melynek köszönehtően iskolai közösségünk diákjai néptánc- és citeraoktatásban részesültek, de sikerült népviseleti ruhákat, citerákat és egy hordozható hangfalat is beszerezni.